Velikonoční čtení 2012

12. března 2012 v 23:31 | Petr Šedý |  Aktuality

4. ročník Celonárodního čtení Bible

V Česku se v posledních letech zrodila nová velikonoční tradice. Už třikrát se v desítkách měst a obcí po celé republice o Velikonocích konala akce s názvem Celonárodní čtení Bible. Záštitu nad celou akcí v minulých letech převzal např. premiér ČR Jan Fischer, ministr kultury Jiří Besser, pražský primátor Bohuslav Svoboda a předseda Ekumenické rady církví v ČR Joel Ruml.
Smyslem akce je připomenout smysl Velikonoc a upozornit na Bibli jako naše společné kulturní a duchovní dědictví. Čtení probíhá většinou na náměstích, v knihovnách apod. Koordinátorem akce je Nadační fond Bible21, již tradičními partnery jsou veřejné knihovny, Český Rozhlas 6, Židovské muzeum Praha a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Konkrétní podoba průběh akce v daném městě či obci vždy závisí na místních pořadatelích.
"Celonárodní čtení Bible mne zaujalo. Vedle snahy o seznámení s nejvýznamnější křesťanskou knihou také jako rozšiřování povědomí o významné literární památce mezi širokou veřejnost a to formou aktivní, živou. Velmi oceňuji, že se vám podařilo získat zájem veřejnosti natolik, že vyvolal pokračování projektu i v letošním roce. Jako pro ministra kultury je pro mne rovněž významné zapojení řady místních knihoven do vašeho projektu", řekl k loňskému ročníku ministr kultury MUDr. Jiří Besser.
Do čtení se během posledních tří ročníků zapojily stovky dobrovolníků a tisíce čtenářů, často i náhodných kolemjdoucích v desítkách míst celé ČR. Většinou se čtou texty Starého i Nového zákona vztahující se k Velikonocům, na několika místech se dokonce třídenního non-stop čtení přečetla celá Bible. I letos akce proběhne v době Velikonoc, tedy o víkendu 6.-8. dubna. Na některých místech čtení začne už v pracovních dnech velikonočního týdne počínaje 2. dubnem.
Na Velký Pátek (6. dubna) se např. v Praze opět chystá pouliční happening, kdy budou obyvatelé a návštěvníci Prahy moci zhlédnout dramatické zpracování pašijového příběhu. V loňském roce tato akce získala pozornost nejen stovek kolemjdoucích, ale i zpravodajství České televize (reportáž zde) a některých celostátních deníků).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petros Petros | E-mail | Web | 15. března 2012 v 20:35 | Reagovat

Na Skalce (metro A) 3.-4. dubna mezi 16 a 18h před OD Albert. Živá hudba, čtení Matoušova evangelia 26-28.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama