Březen 2012

Velikonoční čtení 2012

12. března 2012 v 23:31 | Petr Šedý |  Aktuality

4. ročník Celonárodního čtení Bible

V Česku se v posledních letech zrodila nová velikonoční tradice. Už třikrát se v desítkách měst a obcí po celé republice o Velikonocích konala akce s názvem Celonárodní čtení Bible. Záštitu nad celou akcí v minulých letech převzal např. premiér ČR Jan Fischer, ministr kultury Jiří Besser, pražský primátor Bohuslav Svoboda a předseda Ekumenické rady církví v ČR Joel Ruml.
Smyslem akce je připomenout smysl Velikonoc a upozornit na Bibli jako naše společné kulturní a duchovní dědictví. Čtení probíhá většinou na náměstích, v knihovnách apod. Koordinátorem akce je Nadační fond Bible21, již tradičními partnery jsou veřejné knihovny, Český Rozhlas 6, Židovské muzeum Praha a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Konkrétní podoba průběh akce v daném městě či obci vždy závisí na místních pořadatelích.
"Celonárodní čtení Bible mne zaujalo. Vedle snahy o seznámení s nejvýznamnější křesťanskou knihou také jako rozšiřování povědomí o významné literární památce mezi širokou veřejnost a to formou aktivní, živou. Velmi oceňuji, že se vám podařilo získat zájem veřejnosti natolik, že vyvolal pokračování projektu i v letošním roce. Jako pro ministra kultury je pro mne rovněž významné zapojení řady místních knihoven do vašeho projektu", řekl k loňskému ročníku ministr kultury MUDr. Jiří Besser.
Do čtení se během posledních tří ročníků zapojily stovky dobrovolníků a tisíce čtenářů, často i náhodných kolemjdoucích v desítkách míst celé ČR. Většinou se čtou texty Starého i Nového zákona vztahující se k Velikonocům, na několika místech se dokonce třídenního non-stop čtení přečetla celá Bible. I letos akce proběhne v době Velikonoc, tedy o víkendu 6.-8. dubna. Na některých místech čtení začne už v pracovních dnech velikonočního týdne počínaje 2. dubnem.
Na Velký Pátek (6. dubna) se např. v Praze opět chystá pouliční happening, kdy budou obyvatelé a návštěvníci Prahy moci zhlédnout dramatické zpracování pašijového příběhu. V loňském roce tato akce získala pozornost nejen stovek kolemjdoucích, ale i zpravodajství České televize (reportáž zde) a některých celostátních deníků).

Vzkříšení Lazara

12. března 2012 v 22:49 | Petr Šedý |  Dobrá zpráva
Kázání Jan 11,1-44 Vzkříšení Lazara: O důvodu utrpení: O Boží slávě a neději v životě

Úvod
Milí přátelé, dnes začínáme novou sérii kázání s názvem Já jsem vzkříšení a život. Víte, kdo to řekl? (pauza) V jaké souvislosti? (pauza) Správně, byl to Ježíš. Řekl to Martě, než vzkřísil Lazara. O tom bude dnes řeč. Tato série navazuje na výklady z Janova evangelia, které jsme měli v květnu minulého roku. Začínáme tímto jedenáctou kapitolu a budeme v tom pokračovat za čtrnáct dnů. Než se pustíme do Božího slova, zeptám se vás: jaký byl podle vás největší zázrak, který se kdy stal? (pauza) No, myslím, že vzkříšení člověka není žádná legrace. (pauza) Když někdo umře a je jasně mrtvý, není normální, že zase pak žije. Někteří lidé se neustále snaží zázraky v Bibli odvysvětlovat. Můj "oblíbený" způsob popření je tento. Ježíš nekráčel po vodě. Lidé v jeho době jen neuměli plavat, vůbec nikdo v té době neplaval... a báli se vody, tak byli v šoku, když k nim připlaval... (pauza) Je neuvěřitelné, kolik času můžeme strávit tím, že se snažíme popřít zřejmé a nejjednodušší a nejlogičtější vysvětlení. V tomto případě je to zázrak. Nejjednodušší a nejlogičtější? Počkej, Petře, jak tohle můžeš říct? Je to vlastně velmi jednoduché. Pokud skutečně věříme v Boha, který je všemohoucí, není nic zvláštního, že dělá občas pro nás velmi zvláštní věci. Když stvořil přírodu a fyzikální zákony, není pro něho problém, aby zasáhl do přirozeného běhu věcí a učinil něco tak zásadního, jako je zmrtvýchvstání. Pokud to skutečně dokáže, otázkou je, proč to vlastně dělá? Nebylo by pro něho snazší člověka uzdravit? Odpovědět na modlitbu a nenechat ani člověka zemřít? Možná že ano... Když se už takto ptáme... proč vůbec všemohoucí Bůh, pokud je skutečně všemohoucí, nechává vůbec v našem životě tolik zla a utrpení... A to se netýká jen některých lidí, ale zdá se, že každý z nás zakouší za svůj život různá těžká období. Ať už je to nemoc, nedostatek, smrt... (pauza) Když je všemohoucí a k tomu dobrý, proč toto utrpení neodejme z našeho života? Nedokážu odpovědět jednou větou. Ale věřím, že příběh, který jsme četli a do kterého se teď podíváme, dokáže mezi řádky odpovědět na smysl toho všeho.Mimochodem, pokud by Bůh odejmul z našeho života všechno nepohodlí a těžké věci, nebylo by pak jednodušší v něho vůbec nevěřit? Pokud by například uzdravil nemocného člověka dříve, než by umřel, nepřipisovali bychom pak jeho uzdravení něčemu docela přirozenému? (pauza) Na tyto a další otázky věřím dokáže mezi řádky náš text z Jana 11. kapitoly odpovědět. Pokud si píšete nadpisy kázání, já to někdy dělám, toto kázání by se mohlo nazvat "o důvodu utrpení nebo chcete-li, o Boží slávě a naději v životě".
Kázání rozdělím do třech částí, Lazarova smrt, Ježíšova předpověď vzkříšení a Lazarovo zmrtvýchvstání.